• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • nowy.jpg
Galeria CDEF

1 kwietnia 2016 r. kolejnym gospodarzem spotkania w ramach cyklu: „Spotkanie z artystą” był Sławomir Smyk.

 

Sławomir Smyk

 

Urodził się w 1958 r. w Dobrowodzie. Mieszka i pracuje w Kleszczelach na obrzeżach Puszczy Białowieskiej. Z zawodu jest leśnikiem, od dzieciństwa związanym z niepowtarzalną przyrodą i tradycjami regionu północno – wschodniej Polski.

 

Jako materiał do tworzenia swych prac upodobał sobie drewno. W dorobku ma już ponad 400 rzeźb, które były wystawiane na wielu wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Holandii, Niemczech, Kanadzie i Nowej Zelandii. W ostatnim czasie artysta jako surowca używa też kamienia, doskonale odkrywając jego strukturę i fakturę. Zaskoczeniem dla pana Sławomira było stwierdzenie, że rzeźbienie w kamieniu jest łatwiejsze niż w drewnie.

 

Najczęstszym tematem rzeźb artysty jest kobieta, piękno jej ciała, ale również macierzyństwo. Figury, często ponad metrowej wysokości, są wykonane z drewna drzew liściastych: dębu, morwy, olszy, wiązu, gatunków owocowych. Swoim pracom autor nadaje idealną gładkość, a powierzchnię nasyca naturalnymi olejami i pszczelim woskiem. Dzięki temu są przyjazne dla odbiorców Jego sztuki i wręcz zachęcają do podziwiania wszystkimi zmysłami, nie tylko wzrokiem, ale również dotykiem czy węchem. Ponadto autor nie nadaje nazw swoim dziełom, pozostawiając przyjemność nadawania imion odbiorcom swej sztuki. Za największe swoje osiągnięcie artystyczne Sławomir Smyk uważa otrzymanie Brązowego Wawrzynu Olimpijskiego za rzeźbę „Tańcząca z obręczą". Krytycy sztuki porównują artystę do takich sław jak Henry Moore. Stroni on od gwaru cywilizacyjnego i po pracy w lesie, najczęściej zaszywa się w zaciszu swojej pracowni w podlaskiej wiosce Kleszczele.

 

O swoich pracach mówi: „...Swoje rzeźbienie nazywam otwieraniem drewna. W sztuce nie interesuje mnie dosłowny realizm. Wolę metaforę, impresję, abstrakcję – formę, która jest znakiem duszy drzewa. Pochłania mnie problem płynnego ruchu w z natury statycznej bryle rzeźby...”

 

mt_ignore

 

Prace Sławomira Smyka zostały nagrodzone i wyróżnione na wielu wystawach i konkursach. Znajdują się w zbiorach i kolekcjach znanych osób w kraju i zagranicą. Z pracami artysty można zapoznać się na stronie: www.smyk-art.com

 

Wystawę, na którą składa się 65 rzeźb z drewna i kamienia, można oglądać w siedzibie Centrum Doradztwa Europejskiego i Finansowego do końca kwietnia 2016 r.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu.

 

Fotorelacja

mt_ignore

mt_ignore

mt_ignore

mt_ignore

mt_ignore

mt_ignore

mt_ignore

mt_ignore

mt_ignore

mt_ignore

mt_ignore

mt_ignore

mt_ignore

mt_ignore

mt_ignore

mt_ignore

 

 

Nasi Partnerzy
  • 1.png
  • 3.png
  • 2.png
  • 4.png

 

Polityka Prywatności i cookies. Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oraz wciśnięcie przycisku "Zrozumiałem" oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem