• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • nowy.jpg
Aktualnosci

Na działania bezpośrednio adresowane na obszary wiejskie będzie przeznaczone ok. 4,5 mld euro zarówno z poziomu krajowego jak i regionalnego.

Wsparcie z funduszy europejskich 2014-2020 na rzecz obszarów wiejskich było głównym tematem konferencji zorganizowanej 3 grudnia 2013 r. przez sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Informacje dotyczące pomocy w ramach polityki spójności przedstawił wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda.

Podstawowym źródłem wsparcia rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich pozostaną środki dostępne w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej. Będzie ono uzupełnione środkami z polityki spójności. Każdy program – zarówno krajowy jak i regionalny, będzie wskazywał sposób inwestowania w rozwój obszarów wiejskich.

- Dodatkowo obszary wiejskie stanowią jeden z pięciu strategicznych obszarów, które będą wspierane w nowej pespektywie finansowe 2014-2020 - podkreślił wiceminister Niezgoda.

W ramach polityki spójności, europejskie pieniądze będą mogły być kierowane m.in. na działania wspierające rozwój pozarolniczej przedsiębiorczości oraz zwiększające dostęp i upowszechniające wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dofinansowanie uzyskają także inwestycje związane z produkcją i dystrybucją odnawialnych źródeł energii oraz ze zwiększaniem efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. Znaczna część środków polityki spójności trafi na tzw. projekty miękkie, mające na celu zwiększenie aktywizacji zawodowej, walkę z ubóstwem i wyłączeniem społecznym, wyrównywaniem szans edukacyjnych. Ponadto wspierane będą również kompleksowe projekty na rzecz obszarów ze specyficznymi problemami (np. byłe PGR).

- Szacujemy, że na działania bezpośrednio adresowane na obszary wiejskie będzie przeznaczone ok. 4,5 mld euro zarówno z poziomu krajowego jak i regionalnego. W każdym programie będzie wskazane, jakie wsparcie otrzymają obszary wiejskie - zapowiedział wiceminister Niezgoda.

Nasi Partnerzy
  • 3.png
  • 1.png
  • 4.png
  • 2.png

 

Polityka Prywatności i cookies. Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oraz wciśnięcie przycisku "Zrozumiałem" oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem