• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • nowy.jpg
Aktualnosci

W nowej perspektywie przedsiębiorcy pozostaną głównymi beneficjentami Funduszy Europejskich. Na wsparcie szeroko rozumianej przedsiębiorczości zostanie przeznaczone ok. 20 mld euro.

O najważniejszych kwestiach związanych z unijną pomocą dla firm mówiła wicepremier Elżbieta Bieńkowska podczas spotkania z członkami Gdańskiego Klubu Biznesu. Odbyło się ono 30 lipca 2014 r.

– Wsparcie będzie skoncentrowane na sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Duże firmy będą mogły starać się o dofinansowanie inwestycji związanych m.in. z badaniami naukowymi, rozwojem technologicznym i innowacjami – podkreśliła wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju. Dodała, że w celu zapewnienia maksymalnego efektu podejmowanych działań, preferowane będą projekty wpisujące się tzw. inteligentne specjalizacje, czyli wybrane dziedziny nauki i gospodarki stanowiące potencjał rozwojowy kraju i regionów. – W zakresie innowacji i prac B+R wsparcie dla przedsiębiorców będzie możliwe jedynie w zakresie specjalizacji. Natomiast projekty MŚP, przyczyniające się do poprawy ich konkurencyjności i wpisujące się w specjalizacje, otrzymają preferencje na etapie składania wniosków – poinformowała wiceszefowa resortu.

Głównym źródłem funduszy dla przedsiębiorców będą programy regionalne (RPO) oraz programy Inteligentny Rozwój (PO IR) i Polska Wschodnia (PO PW). W perspektywie 2014-2020 planowane jest szersze wykorzystywanie instrumentów zwrotnych. PO IR ma umożliwić skuteczne przekształcanie pomysłów firm w innowacyjne produkty, usługi i technologie. Nawiązuje do tego jego hasło przewodnie: "wsparcie projektów od pomysłu do rynku". Z RPO finansowane będą przede wszystkim przedsięwzięcia podnoszące konkurencyjność MŚP. – Ma to związek z lepszym dopasowaniem wsparcia do potrzeb rozwojowych firm wynikających z inteligentnych specjalizacji oraz regionalnych potencjałów – zaznaczyła Wiceprezes Rady Ministrów. Ponadto, przedsiębiorcy będą mogli również skorzystać z funduszy programów Wiedza Edukacja Rozwój oraz Infrastruktura i Środowisko.

– Poprawa działalności przedsiębiorstw stanowi jeden z kluczowych czynników decydujących o konkurencyjności polskiej gospodarki. Tylko konkurencyjne firmy są w stanie skutecznie rywalizować na rynku, rozwijać się, a dzięki temu generować trwałe miejsca pracy – podkreśliła wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

Źróło MRR

Nasi Partnerzy
  • 1.png
  • 4.png
  • 2.png
  • 3.png

 

Polityka Prywatności i cookies. Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oraz wciśnięcie przycisku "Zrozumiałem" oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem